Jak funguje čištění ultrazvukem

Co je čištění ultrazvukem?

Čištění ultrazvukem je především účinná moderní metoda bezpečného odstranění nečistot z povrchu členitých předmětů.

Základem je ultrazvuk – akustické vlnění o frekvenci vyšší než 18 kHz. Předmět, u něhož potřebujete čištění provést, vložíme do čistící vany. Na jejích stěnách jsou umístěny vysokofrekvenční měniče, zajišťující transformaci vysokofrekvenční energie na akustické vlnění.

Působením ultrazvukové energie dochází v kapalině k mechanickému kmitání. Vytváří se enormní množství vakuových bublinek. Ty zajistí vysokou mechanickou energii, která účinně narušuje vazbu mezi znečištěním a povrchem daného předmětu.

Frekvenci volíme s ohledem na požadovaný výsledek – od 20 kHz pro hrubé až po 70 kHz pro jemné čištění. Frekvence v rozmezí 70–200 kHz je určena pro velmi jemné čištění, kupříkladu u citlivých optických přístrojů. K zásadnímu navýšení účinků ultrazvukové energie přispívá také přesně nastavená teplota kapaliny a správná volba vhodné chemie.

Čištění ultrazvukem je bezpochyby v současné době nejúčinnější metodou, využívanou napříč všemi obory průmyslové výroby, především strojní. Velmi důležitý je však odborný přístup kvalifikovaných pracovníků – jen tak získáte jistotu bezpečného provedení.

  • Světlá 59
  • 552 05 Lhota pod Hořičkami
  • mapa

Napište nám

Povinná pole

Vyplněním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem zodpovězení mého dotazu. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete zde.
Všechny sekce